Hűtés-meleg?
(thermal víz, meleg, hideg)
Általános szabály nincs (kivéve a hosszas meleg- forróvizes tartózkodást), kinek a hidegebb, kinek a melegebb, kinek a változó hőmérséklet kellemes!
A gyulladás legtöbb esetben melegséggel jár, így könnyen belátható, hogy a hűtés áldásos hatású lehet. Jól ismert, hogy ízületi panaszokkal nem szabad sokáig thermal-vízben üldögélni, mert a meleg belobbanthatja a gyulladást. A hűtés -leegyszerűsítve- lelassítja keringést és a sejtek túlzott aktivitását.
A gerincpanaszokkal sok esetben jár együtt izomgörcs, melyet a meleg víz old. Azonban nem tanácsos sok időt forró-meleg vízben tölteni, mert az „eléri” a mélyebben fekvő, esetlegesen gyulladt szövetek és fellobbantja a gyulladást!
Gerincpanaszoknál javíthat az igazi finn szauna(meleg-hűtés ciklus), hasonlóan a váltott hűvös-meleg vizes zuhanyhoz.
HOGYAN HŰTSÜNK-JEGELJÜNK?
Borogatás
Az első lépés a sima, un. „állottvizes” borogatás. Ilyenkor, a szobameleg (ami általában 20 fok körüli, így jóval hidegebb, mint a 36 fokos testmeleg) vízzel átitatott majd kicsavart konyharuhát (textíliát) teszünk a testrészre és azt szabadon hagyjuk, hogy a párolgás okozta hőveszteség is segítse a hűtést. Nyílt sebek esetén ne alkalmazzuk!
Jegelés
Legjobb a gyógyszertárban kapható zacskóba leforrasztott zselé, mert ez kásaszerűen fagy meg, így ré lehet „formázni” hűtendő tesztrészre. A jégakú, vagy fagyott kemény zacskó azért nem jó, mert csak egy pontos támaszkodik a bőrre, máshol kevésbé hűt. Ha nincs más a fagyasztott borsó is megfelel.
FONTOS! Tekerjük a jeget konyharuhába, közvetlenül NE rakjuk a bőrre!
FONTOS! A jegelés maximum 10 percig alkalmazzuk, majd vegyük le 20 perce, és kezdjük újra! A ciklusos hűtés-felengedésadja a legjobb gyulladáscsökkentő hatást. Folyamatos jegelés akár bőrfagyáshoz vezethet, valamint az erek kóros görcse révén a gyulladást akár paradox módon fokozhatja is.
FONTOS! Érszűkületben kerüljük a jegelést, borogassunk inkább.